Indická masáž hlavy

Tradiční indická masáž hlavy se praktikovala v Indii jako součást ajurvédského učení již před více než tisíci lety. Prováděly ji většinou ženy při pravidelné péči o vzhled. Zaměřovaly se převážně na vlasovou část hlavy ( temeno, týl ) a k masírování používaly různé aromatické oleje, byliny a koření. Dodaly tak svým vlasům sílu a oslnivý lesk. Přínos masáže se týkal i mužů, neboť tyto praktiky prováděli i holiči, kteří pravidelně obcházeli domy a jako součást svých služeb nabízeli "champi"-masáž hlavy. Zaměřovali se přitom nejen na péči o vlasy, ale i na celkové uvolnění a osvěžení. Slovo "šampoo" má tedy kořeny v hindském slově "champi" jako upomínka na tuto tradici.

Masáž v životě Indů zaujímala vždy velmi důležitou roli. Umění indické masáže se neustále rozvíjelo, předávalo se z generace na generaci a dodnes se různé techniky střeží jako rodinná tajemství.

V dnešní době se s tímto typem masáže můžete v Indii setkat nejen u holiče, ale i na plážích či tržištích. Například děti dostávají masáž 1-2x týdně za účelem dobrého zdraví již ve věku 3-6 let. Po dovršení 6ti let se učí sami praktikám této masáže a podílí se tak na každodenním rituálu celé rodiny

Účinky indické masáže hlavy

Kontraindikace